ריצוף 80*80 או 60*60 - מה כדאי לבחור?

לכל המאמרים
למביני עניין, ריצוף היא משימה לא פשוטה. לרצפה יש השפעה ישירה על המראה והתחושה בחלל, ודיוק בבחירה של הריצוף יכול לשדרג את הדירה פי כמה מונים. המבחר שקיים מבחינת פתרונות ריצוף הוא עצום ומגוון למדי מה שהופך את חשיבות הבחירה הנכונה לגבוהה עוד יותר. האם לבחור ריצוף בגודל 80*80 או 60*60? מה נכון?

אחד האלמנטים המשמעותיים של ריצוף הוא הגודל שלו. זה נכון לגבי פרקט ועובי הקורות בין אם מדובר בריצוף גרניט פורצלן לפטו איטלקי או אחר, וזה נכון על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על ריצוף אבן או קרמיקה גרניט פורצלן שמגיע במרצפות, לרוב מרובעות, אך יכולות להגיע במגוון צורות הנדסיות שונות. הגודל משפיע על נראות הרצפה, על תחושת המרחב בחלל ועל העיצוב. לגודל יש גם אלמנט של יוקרה, זאת בהנחה שנבחר כהלכה.

ריצוף 60*60

בחירת גודל הריצוף - חכמת ההמונים


רוב הציבור מעדיף ריצוף גדול יותר וקל מאד לראות את השינוי מהמרצפות הקטנטנות של פעם למרצפות גדולות וגדולות יותר בבתים ובדירות הפרטיות, בבתי עסק ואפילו בחללים המשותפים של בניינים. בעוד שהעדפה הייתה, ובאירופה עודנה, מרצפות בגדלים של 45 ס"מ על 45 ס"מ, סקרים שנעשו בנושא ממש עכשיו מעלים כי רוב הישראלים מעדיפים את האריח הגדול כסטנדרט ולא כהחלטה שהיא שליפה מהמותן.

דיון רב זמנים מתנהל סביב שאלת הגודל- איזה גודל של מרצפות עדיף ביחס לגודל החלל ובזמן שהגישה הקלאסית גורסת כי בחללים קטנים אריחים גדולים מצמצמים את המרחב, הרי שהתפיסה בעולם עיצוב הפנים התחלפה לחלוטין. היום כבר לא מפחדים מאריחים גדולים בחללים קטנים, להפך, מבנה הקובייה מאפשר לשחק עם תחושת המרחב בכל גודל, וככל שהקובייה גדולה אפשרויות העיצוב גדלות אתה. אל לנו לשכוח שישנו גם אלמנט הצבע, הגוון והמרקם שמהווים השפעה מהותית על המראה הסופי. גם ההחלטה האם לשפץ את הבית ומה בדיוק לשפץ, כבר לא קלה, בגלל ההיצע הרחב של סוגי השיפוצים הקיימים כיום. חשוב לבדוק את מבנה עלויות שיפוץ הדירה, בין אם מדובר רק בשינוי גודל הריצוף או כל דבר אחר. 


אז מה לבחור?  80*80 או 60*60?


הבחירה בין גדלי מרצפות 60 על 60 מול 80 על 80 עבור חיפוי רצפה היא למעשה בחירה בין אריחים גדולים לאריחים גדולים יותר. למרות שהן הפכו לסטנדרט, מרצפות 60 על 60 הן עדיין מרצפות גדולות, ובכל זאת מעניקות אלטרנטיבה קטנה יותר עבור מי שעומד לרשותו חלל קטן יחסית ולא שלם עם ההחלטה של מרצפות גדולות ממש והשפעתן על תחושת המרחב.

עבור המרחב הציבורי של הבית העדיפו את המרצפות הגדולות יותר, ובכל מקרה מומלץ שהן לא תהיינה קטנות יותר ממרצפות בגודל 60 על 60. המרצפות הגדולות תשרתנה כהלכה גם את חדרי השינה ואפילו חדרי אמבטיה מעוצבים גדולים אבל אם רוצים לחסוך בעלויות אפשר לבחור את הקטנות יותר בנחת ובכל זאת לקבל מראה יוקרתי ומהודר.
לגודל האריח יש אפקט יוקרתי וככל שהאריח גדול יותר כך המרחב מקבל מראה יוקרתי ועשיר יותר.

ריצוף 80*80


לקריאה נוספת על גרניט פורצלן.


קולקציות גרניט פורצלן:
לכל קולקציית ריצופי גרניט פורצלן