ריצוף מט או ריצוף מבריק - מה כדאי?

לכל המאמרים
הבחירה בין ריצוף בגימור מט או ריצוף בגימור מבריק היא אחת הסוגיות החשובות בבחירת ריצוף לבית, כאשר בחירה נכונה, כמו בכל אלמנט עיצובי, היא בחירה המשלבת פרקטיות ונוחות שימוש יחד עם אסתטיקה. מעבר ליופי ולאסתטיות של הריצוף, עליו להיות ריצוף עמיד וחזק עם תחזוקה פשוטה יחסית.

ריצוף מסוג שיש, העשוי מאבן גיר, הנו ספינת הדגל של ריצופים בגימור מבריק. באמצעות ריצוף שיש ניתן ליצור משטח רצפה איכותי במראה נקי מבריק ויוקרתי בגוונים שונים, המשתלב באופן טבעי ובזרימה עיצובית עם כל חללי הבית. למרות המראה העדין שלו, זהו ריצוף חזק עם יתרון בולט בתחזוקה הקלה והפשוטה שלו, הכוללת שימוש בחומרי ניקיון טבעיים בלבד. כמו כן, נדרשת מדי פעם בפעם פעולת הברקה על ידי פוליש מסוג פוליש-קריסטל באמצעות מכונה מיוחדת המחדירה חומרים משמרים לאבן אשר גם מעצימים את המראה המבריק שלה. לטובת הברקת השיש יש להיעזר באנשי מקצוע, כמו גם לליטוש אריחי השיש, במידה והם נפגמים.

ריצוף גרניט פורצלן


אופציה אחרת וזולה יותר היא אריח גרניט פורצלן הפופולארי, העשוי מחומר קרמי עם צפיפות גבוהה ועמידות גבוהה בפני ספיגת מים, יוכלו למצוא באולמות התצוגה שלושה סוגי גימורים של מט או מבריק. ההבדל בין הגימורים השונים הוא בעיקר מבחינה אסתטית אך גם בחוזק ובמחיר.

פורצלן מט - אריח פורצלן רגיל ללא שכבת ציפוי מיוחדת.
ציפוי מזוגג - אריח המצופה בשכבת זכוכית שמטרתה לשוות לאריח טקסטורה ייחודית וכן לשמור על החוזק והעמידות של האריח.
פורצלן מבריק או מבריק חלקית (לפטו) - אריח שעובר ליטוש נוסף בתהליך הייצור, עד ליצירת שכבה מבריקה בחלק העליון של האריח.

חדר מרוצץ בגרניט פורצלן

הריצוף המלוטש של אריחי גרניט פורצלן שהוא למעשה ריצוף בגימור מבריק, בולט במראה המיוחד שלו, אך עלותו גבוהה יחסית והוא בעל עמידות נמוכה יותר לחדירת נוזלים, בשל תהליך הליטוש הפוגם בצפיפות הנקבוביות על גבי משטח האריח.

ריצוף גרניט פורצלן שאינו מלוטש, (פורצלן מט או ציפוי מזוגג), נחשב לריצוף עם עמידות גבוהה בפני שחיקה ושריטות עם תחזוקה עצמית פשוטה ולכן מתאים כמעט לכל שימוש. על מנת לשמור על איכות ריצוף גרניט פורצלן מט או ציפוי מזוגג לאורך זמן, יש להקפיד לנקותו באופן שוטף ובמידה ומתגלים כתמים יש להסירם באמצעות מים וחומר ניקוי עדין. פעם בשנה מומלץ למרוח ריצוף זה בסילר, חומר מיוחד המסייע בהפחתת מידת הספיגה של המשטח.

אריח מבריק נותן תחושה של גודל ומראה נקי,אך כל לכלוך נראה עליו, לעומת אריח מט שהלכלוך בו ניכר פחות. בבית עם ילדים קטנים, מומלץ לקחת ריצוף עם שילוב של גוונים, גידים או טקסטורות, בכדי שיהיה כמה שפחות חלק, כך שהלכלוך ייבלע בו.

ריצוף שיש מבריק או פורצלן מבריק, דורש עבודת ריצוף ברמת דיוק ומהימנות גדולה יותר של הרצף ומכיוון שהלכלוך בולט עליו יותר, תחזוקותו כוללת נקיונות מרובים יותר מן המט או סמי מט.

בין המבריק למט, כמובן שתוכלו תמיד למצוא את דרך האמצע ולבחור באריח עם גימור לפטו שהוא חצי מט וחצי מבריק.

גרניט פורצלן Timeless Bassa
 

קישורים בנושא ריצוף:
כל קולקציות ריצוף גרניט פורצלן
המדריך לבחירת ריצוף לבית