ריצוף מט או ריצוף מבריק - מה כדאי?

לכל המאמרים
הבחירה בין ריצוף בגימור מט או ריצוף בגימור מבריק היא אחת הסוגיות החשובות בבחירת ריצוף לבית, כאשר בחירה נכונה, כמו בכל אלמנט עיצובי, היא בחירה המשלבת פרקטיות ונוחות שימוש יחד עם אסתטיקה. מעבר ליופי ולאסתטיות של הריצוף, עליו להיות ריצוף עמיד וחזק עם תחזוקה פשוטה יחסית.

ריצוף מסוג שיש, העשוי מאבן גיר, הנו ספינת הדגל של ריצופים בגימור מבריק. באמצעות ריצוף שיש ניתן ליצור משטח רצפה איכותי במראה נקי מבריק ויוקרתי בגוונים שונים, המשתלב באופן טבעי ובזרימה עיצובית עם כל חללי הבית. למרות המראה העדין שלו, זהו ריצוף חזק עם יתרון בולט בתחזוקה הקלה והפשוטה שלו, הכוללת שימוש בחומרי ניקיון טבעיים בלבד. כמו כן, נדרשת מדי פעם בפעם פעולת הברקה על ידי פוליש מסוג פוליש-קריסטל באמצעות מכונה מיוחדת המחדירה חומרים משמרים לאבן אשר גם מעצימים את המראה המבריק שלה. לטובת הברקת השיש יש להיעזר באנשי מקצוע, כמו גם לליטוש אריחי השיש, במידה והם נפגמים.

ריצוף גרניט פורצלן


אופציה אחרת וזולה יותר היא אריח גרניט פורצלן הפופולארי, העשוי מחומר קרמי עם צפיפות גבוהה ועמידות גבוהה בפני ספיגת מים, יוכלו למצוא באולמות התצוגה שלושה סוגי גימורים של מט או מבריק. ההבדל בין הגימורים השונים הוא בעיקר מבחינה אסתטית אך גם בחוזק ובמחיר.

פורצלן מט - אריח פורצלן רגיל ללא שכבת ציפוי מיוחדת.
ציפוי מזוגג - אריח המצופה בשכבת זכוכית שמטרתה לשוות לאריח טקסטורה ייחודית וכן לשמור על החוזק והעמידות של האריח.
פורצלן מבריק או מבריק חלקית (לפטו) - אריח שעובר ליטוש נוסף בתהליך הייצור, עד ליצירת שכבה מבריקה בחלק העליון של האריח.

חדר מרוצץ בגרניט פורצלן

הריצוף המלוטש של אריחי גרניט פורצלן שהוא למעשה ריצוף בגימור מבריק, בולט במראה המיוחד שלו, אך עלותו גבוהה יחסית והוא בעל עמידות נמוכה יותר לחדירת נוזלים, בשל תהליך הליטוש הפוגם בצפיפות הנקבוביות על גבי משטח האריח.

ריצוף גרניט פורצלן שאינו מלוטש, (פורצלן מט או ציפוי מזוגג), נחשב לריצוף עם עמידות גבוהה בפני שחיקה ושריטות עם תחזוקה עצמית פשוטה ולכן מתאים כמעט לכל שימוש. על מנת לשמור על איכות ריצוף גרניט פורצלן מט או ציפוי מזוגג לאורך זמן, יש להקפיד לנקותו באופן שוטף ובמידה ומתגלים כתמים יש להסירם באמצעות מים וחומר עדין המיועד לניקוי מרצפות גרניט פורצלן. פעם בשנה מומלץ למרוח ריצוף זה בסילר, חומר מיוחד המסייע בהפחתת מידת הספיגה של המשטח.

אריח מבריק נותן תחושה של גודל ומראה נקי,אך כל לכלוך נראה עליו, לעומת אריח מט שהלכלוך בו ניכר פחות. בבית עם ילדים קטנים, מומלץ לקחת ריצוף עם שילוב של גוונים, גידים או טקסטורות, בכדי שיהיה כמה שפחות חלק, כך שהלכלוך ייבלע בו.

ריצוף שיש מבריק או פורצלן מבריק, דורש עבודת ריצוף ברמת דיוק ומהימנות גדולה יותר של הרצף ומכיוון שהלכלוך בולט עליו יותר, תחזוקותו כוללת נקיונות מרובים יותר מן המט או סמי מט.

בין המבריק למט, כמובן שתוכלו תמיד למצוא את דרך האמצע ולבחור באריח עם גימור לפטו שהוא חצי מט וחצי מבריק.

גרניט פורצלן Timeless Bassa
 
איזה ריצוף קל יותר לנקות? – חד משמעית את הריצוף המבריק! עם זאת, קחו בחשבון שתצטרכו לנקות אותו בתדירות גבוהה יותר, שכן רואים עליו כל טיפת מים שנמרחת וכן, גם שערות ואבק. מן הצד השני, הריצוף המט אולי לא מראה את הלכלוכים, אך הם נוטים להידבק אליו באופן חזק יותר ולכן, קשה יחסית לנקות אותו.
 
איזה ריצוף מתאים יותר לחללים קטנים? – הריצוף המבריק נוטה להגדיל את החלל מכיוון שהוא מחזיר את האור הנשפך אליו מהתקרה ולכן, הוא מתאים יותר לחללים קטנים. עם זאת, קחו בחשבון שגימור מט מעניק לחלל תחושה חמימה וביתית יותר, בייחוד כשמדובר על ריצוף בסגנון עץ למשל, וכד'.
 
איזה סוג ריצוף מתאים לכל הבית? – ריצוף מבריק לבית יתאים רק לחללים שאינם רטובים, או כאלה שנוטים להירטב, וזאת עקב נטיית ההחלקה שלו. לעומת זאת, ריצוף מט מתאים לכל הבית ויכול להיות משולב גם בחללים כמו חדר האמבט, השירותים, המטבח וכד'. בכלל ריצוף מט מתאים יותר לאלו המעוניינים בריצוף אחיד לכל הבית.
 
איזה ריצוף קל יותר לתחזק? – ריצוף מבריק דורש רמת  דיוק רבה יותר על ידי הרצף וכן, ידרוש מכם לעיתים, לעשות שימוש בחומרים מיוחדים לניקויו מפעם לפעם (כדי לשמור על הגימור).
 
אילו חומרים מומלצים לריצוף משני הסוגים?
ריצוף שישריצוף העשוי אבן גיר ומשמש בעיקר לריצוף מבריק ויוקרתי. מעבר למראה החלק והעדין שלו, מדובר בריצוף עמיד יחסית וחזק הזקוק לתחזוקה קלה וניקיון על ידי חומרים טבעיים, לצד הברקת פוליש מדי פעם. אולם, קחו בחשבון שליטוש או הברקת אריחי השיש דורשים עבודה של איש מקצוע בלבד.
 
ריצוף גרניט פורצלןאריחים המשמשים לשני סוגי הגימורים. מדובר בחומר קרמי עם צפיפות גבוהה ועמיד בפני ספיגת מים. גרניט פורצלן זוהי אופציה זולה יותר מריצוף שיש ולכן מהווה פתרון נוח בבתים רבים. בריצוף זה, קיימים 3 סוגים עיקריים של ציפוי: פורצלן מט רגיל ללא שכבת ציפוי, פורצלן עם ציפוי מזוגג המהווה למעשה אריח המצופה בשכבת זכוכית המעניקה לה גם מראה חלק וגם הגנה , וכן פורצלן מבריק או מבריק חלקית (לפטו) המהווה אריח שעובר ליטוש נוסף בתהליך הייצור, המעניק לו שכבה מבריקה בחלק העליון של האריח. באשר לעמידות שלהם, קחו בחשבון שהאריחים הלא מלוטשים הם העמידים יותר.


קישורים בנושא ריצוף:
כל קולקציות ריצוף גרניט פורצלן
המדריך לבחירת ריצוף לבית