הכירו את העיצוב הסקנדינבי

לכל המאמרים
מתי בפעם האחרונה שמעתם אמירה בנוסח "במדינות הסקנדינביות זה עובד יותר טוב"? כמעט בכל הקשר – חברתי, כלכלי, חינוכי ומה לא, נראה שתושבי המדינות הקרות שבצפון הכדור פשוט יודעים מה הם עושים. אך מרכיב אחד בסיסי ומהותי לקיומן של כל ההצלחות הללו שלא רבים יודעים עליו, הוא סביבת החיים וסביבת העבודה הייחודיות ששוררת במדינות הללו (בעיקר שוודיה, דנמרק נורבגיה ופינלנד), אז איך תוכלו ליצור גם לכם סביבת חיים נעימה, מודרנית ומרשימה כזאת? הכירו את עולם העיצוב הסקנדינבי! 


אופנה שאף פעם אינה חולפת


ראשית חשוב להבין כי העיצוב הסקנדינבי הוא סגנון מובחן ומוערך מבחינה מקצועית ואפילו אקדמית, והוא נולד כבר לפני עשרות רבות של שנים: הסגנון הייחודי הזה למעשה מהווה חלק אינטגרלי ממהפכת הפשטות הפונקציונלית שאפיינה את המערב בשנות החמישים של המאה העשרים, ואין זה מקרה שענקית הרהיטים השוודית "IKEA" מצליחה לסחוף אחריה עשרות אלפי לקוחות מרוצים מדי יום ביומו, רק במדינת ישראל הקטנה. את העיצוב הסקנדינבי ניתן למעשה להגדיר באמצעות מילה אחת –ניגודים: ניקיון עיצובי שבאופן מופלא מצליח לשמור על חמימות וביתיות, שילוב בין פונקציונליות יעילה ומדויקת לבין נוחות מרבית – ואיך לא, יצירתיות יוצאת דופן המצליחה לגשר על כל הקונפליקטים הללו – והכל תוך הענקת מקום של כבוד לחומר הגלם, בעיקר עץ בהיר אך לעתים קרובות גם פלסטיק בגוון אחיד, זכוכית או אפילו בד פשוט.


איך תזהו עיצוב סקנדינבי?


כמו כל סגנון עיצובי אחר, גם העיצוב הסקנדינבי אינו מתוחם בקווים "מוחלטים", אך בהחלט ניתן לעמוד בו על קונספט ואפילו תפיסת עולם אופיינית: חיקויים מופשטים של צורות ואלמנטים הקיימים בטבע, ניצול נכון ומלא של המשאבים והחלל הכולל, חומרי גלם "מחוספסים" יחסית ושימת לב לפרטים הקטנים. כך למשל, תוכלו למצוא בסקטור הנפלא הזה לא אחת רהיטים נמוכים העשויים מעץ בהיר שאינו לגמרי מעובד (אם כי הקווים בו תמיד יהיו מוגמרים היטב – בין אם עגולים ובין אם ישרים), שימוש רב באור טבעי, וצבעי בסיס המפוזרים בחוכמה על פני החלל או הרהיט, כך שהניבט למראה העין תמיד יישאר שלו, ביתי ומאוזן. בין האלמנטים העיצוביים שלרוב לא תמצאו בעיצוב הסקנדינבי נמנים בדים כבדים ומסורבלים, עיטורים מסוגים שונים, וריבוי צבעים ססגוני ההופך את החלל ל"רועש" מבחינה ויזואלית. 


האם כל זה מתאים לנוף הישראלי?


אל לכם לטעות, אותה מהפכה שחלה לפני חמישה עשורים ויותר באירופה וארצות הברית עודנה אקטואלית ובועטת, בזכות החדשנות הטכנולוגית ושילוב הסגנונות העיצוביים של המאה ה- 21 עם כל המורשת המפוארת הזו; הוסיפו לכך את סטנדרט האיכות האירופי המפורסם, ותקבלו את כל הטוב שמכל העולמות. גם במציאות הישראלית החמימה והקולנית, נראה שהעיצוב הבהיר והשקט המעלה על נס את הסדר והארגון המופתי דוקא משתלב באופן מושלם עם הווי היומיום הסוער, והקהל הישראלי מצביע ברגליים ומבהיר היטב, פעם אחר פעם, לאיזה סוג של בית הוא מעוניין לחזור בסוף היום: אי שקט ויציב של רוגע ובהירות מחשבתית, בדמות חלל ניטרלי הנעים למראה, למגע ולשהייה.  

טיפ: אחד מהחוקים הבסיסיים לעיצוב סקנדינבי הוא ריצוף קרמיקה ניטרלי. לרוב על מנת לתת את הלוק החם בוחרים בריצוף דמוי עץ המחמיא לכל סגנון וצבע של ריהוט, כך שלאחר הריצוף אפשר להתפרע עם רעיונות מקוריים.מאמרים נוספים: