ריצוף הבית – הולכים על בטוח

לכל המאמרים

לא צריך להיות קבלן, או ארכיטקט, בשביל לדעת שהחלטה בנושא ריצוף אינה קלה ומשעה שהעבודה התבצעה, לא מומלץ להתחרט ולרוב גם בלתי אפשרי. על כן, אנשים המשפצים את ביתם, או בונים אותו, משקיעים זמן רב בבחירת הריצוף או בחירת קרמיקה למטבח, לאמבטיה, לחדרים השונים, גם לחצר והמרפסות (אם ישנן). אם לא די בכך שמדובר בהחלטה חשובה, בשנים האחרונות גדל המבחר ועל מנת להחליט איזה ריצוף מתאים לאיזה חדר, יש צורך בסקירה מעמיקה של השוק – אם בעזרת מעצב פנים, אם באמצעות האינטרנט ואם בכיתות רגליים ממקום אחד למשנהו.


חשיבות הריצוף בקרמיקה

 
חשיבות הריצוף והנחת אריחי הקרמיקה בבית באה לידי ביטוי, הן מבחינה אסתטית והן מבחינת עמידות המרצפות והשיקולים חייבים לכלול את דיירי הבית, כמו ילדים, את החדרים להם מיועד כל סוג ריצוף, את האקלים (לח, יבש), את גודל החדרים ואפילו את הריהוט. אם מדובר בבית חדש, או בשיפוץ מקיף הכולל גם החלפת ריהוט, או אז יש להתחשב בדוגמת הריצוף בשעה שמרהטים את החדרים השונים ולוודא שיש התאמה. למעשה, יש להתחשב בכל האלמנטים העיצוביים העתידים להיות בחלל המרוצף בקרמיקה, כולל מכשירי אלקטרוניקה כמו מסכי טלוויזיה גדולים, מזגנים (שגם אותם ניתן להשיג כיום במגוון של צבעים), גופי תאורה, וילונות ואפילו מיקום חלונות והאור הנכנס לחדרים.

ריצוף הבית

אריחי קרמיקה

 
כעיקרון, גם בריצוף קרמיקה, תקפים כללים הנוגעים לתחומים רבים של עיצוב פנים, כמו העובדה שגוונים כהים גורמים לשטחים להיראות קטנים יותר, אבל גם אינטימיים וחמים יותר ואילו גוונים בהירים נותנים אשליה של גודל ומרחב. גם גודל האריחים הקרמיים עצמם יכול להשתנות ולהשפיע על תפיסת המרחב של החלל המרוצף וניתן לבחור בין אריחים קטנים ורבועים בגודל ישן ומוכר של 25X25, או 30X30 לאריחים גדולים של 60X60. הבעיה מתחילה כאשר נחשפים למבחר העצום של גודל, מרקם, עובי וצבע. ישנם סוגים רבים של קרמיקה, חיפוי, ואריחים למטבח או לחדר המקלחת.


ריצוף שטחים גדולים

 
כעיקרון, מקובל לרצף שטחים גדולים, (ולרוב פתוחים) כמו הסלון והמטבח באריחים גדולים, אבל ניתן לשלב אריחי קרמיקה  מלבניים קטנים בדוגמאות שונות ו"לשחק" עם גדלים של 7.5X45, 11X45 ובמקומות כמו חדרי אמבטיה אף לשלב אבנים קטנות מאד בריצוף ובהתאמה גם בקירות. לרוב, יעמוד גודל האריחים ביחס ישיר לגודל החדר, אבל חדרי ילדים יכולים ליהנות מאריחים קטנים יותר גם אם שטחם גדול יחסית, על אף שהמגמה הרווחת בשנים האחרונות היא להניח פרקט למינציה בחדרי ילדים.


ריצוף

התאמה של אריחי קרמיקה לחדר

 
שיש, ריצוף גרניט פורצלן, צפחה, טרסו ואבן גיר הם רק כמה מסוגי האבנים הנפוצות לריצוף פנים וחוץ בארץ. חוצבים ומכינים קרמיקה על פי דרישה והתאמה לצורך. קרמיקה בהזמנה אישית פותחת הרבה אפשרויות לעיצוב, כאשר המגמה בחדרי אירוח, חצרות ומרפסות נוטה לכיוון המראה הטבעי, בגוונים של חול, אדמה, לבן – אפרפר ואפילו ירוק, במרקם מחוספס מעט (תלוי במיקום האריחים, שכן מרקם מחוספס "תופס" לכלוך ביתר קלות וקשה יותר לניקוי), חלק, מבריק ומט. אבל ניתן להשיג את רוב סוגי האבנים כמעט בכל צבע מתבקש, כולל גוונים לא שגרתיים ועזים במיוחד. היום, יותר מבעבר, ניתן לבחור סוגים שונים בהתאמה אישית של קרמיקה.