המדריך לבחירת ריצוף גרניט פורצלן לבית

לכל המאמרים

בחירת ריצוף לבית אינה ברורה מאליה. יש היום מבחר עצום של עיצובים וסוגי חומרים שונים. לכל אחד מאיתנו יש צרכים שונים, רצונות שונים וכל אלה צריכים לבוא לידי ביטוי בעיצוב הכולל של הבית ובעיקר בפרטים הקטנים. לפני שאתם מתחילים את מסלול הקניה אנחנו ממליצים בחום לקרא את הטיפים הבאים  - המאמר הבא ייתן לכם נקודות ציון חשובות בתהליך.
 

סוגי הריצוף השונים ולמי הם מתאימים:

 
 1. קרמיקה / גרניט פורצלן: במשך שנים היה שימוש נרחב באריחי קרמיקה מזוגגים שהם מאד נוחים לתחזוקה אבל בעלי עמידות שחיקה נמוכה יחסית. בשנים האחרונות יש מגמה לעבור לאריחי פורצלן מזוגג (גרניט פורצלן), שהם בעלי עמידות גבוהה ואטומים לספיגת נוזלים בשימוש לעיצוב חדרי אמבטיה וכדומה. מלבד נוחות השימוש בו, ניתן למצוא עושר של דגמים בעיצובים אופנתיים וצבעים ייחודיים (מלט, שחור, גווני חול וכו'). 
  לקריאה על גרניט פורצלן.

  המדריך לבחירת ריצוף גרניט פורצלן
 
 1. פרקטים: על אף שהישראלי המצוי אוהב לשטוף רצפות עם הרבה מים, הפרקטים הפכו למגמה חזקה בעיקר בגלל תחושת החמימות שהם נותנים בעיקר לחדרים קטנים כמו חדרי ילדים וחדרי שינה. העובדה שיש מבחר הולך וגדל של פרקטים סינטטיים זולים אבל בעלי נראות כמעט זהה לפרקטים מעץ אמיתי הופכים את הקונספט לזמין יותר. היתרונות הבולטים של הפרקט הסיננטטי הם בכך שהוא אינו רגיש לשריטות ועמידותו גבוהה יחסית ובעובדה שהוא דק מאד (כ 8 מ"מ עובי)  וניתן להדביקו על רצפה קיימת בתוך שעות אחדות בלבד .

  בחירת ריצוף גרניט פורצלן דמוי פרקט
 
 1. שיש ואבן גיר: השיש הוא חומר הומוגני ובעל נטייה גבוהה מאוד לספיגת נוזלים (מה שמשאיר נטייה לכתמים קשים לניקוי) יש בלבול גדול בין אבן גיר לשיש וצריך לדעת שבשיש אין את הגידים והסדקים האופייניים לאבן הגיר. אבן הגיר מאופיינת בצבעים טבעיים בהירים (קרם, צהוב בהיר, אפור וכו'), ניתן למצוא אותה בגימור מט או מבריק, ועיבודי מברשות למראה עתיק.

  בחירת ריצוף דמוי שיש/אבן וגיר
 
 1. צפחה: זו סוג אבן שזוכה לפופולריות רבה. מדובר כאן באבן מאוד חזקה אשר אינה סופגת ומאופיינת במשטח מחוספס ולא אחיד. זו אבן שמתאימה בעיקר לריצוף חוץ אבל בהחלט מקובלת לשימוש גם בתוך הבית, בעיקר לבתים בסגנון כפרי או עתיק.
 

טיפים קטנים שיעזרו בבחירת סוג הריצוף ובתהליך התקנתו:

 
 1. כתמים ושריטות: בבית אקטיבי עם בעלי חיים וילדים לא מומלצת רצפה לבנה – כל שערה או לכלוך יבלטו עליה. פרקט עץ טבעי או אבן צפחה רגישים לשריטות ומכות שיכולות להיווצר מצעצועים שיפלו או יגררו ברחבי הבית.
   
 2. חוזק ועמידות: יש לשים לב שלא להתפשר ולקנות אריחי חיפוי לטובת ריצוף (אלא אם מדובר בריצוף חדר רטוב) אריחי החיפוי חזקים פחות מאריחי ריצוף.
   
 3. כמויות: תמיד מומלץ לרכוש כ 5-10% יותר מהכמות הנדרשת. בזמן ההתקנה אריחים נוטים להישבר.
   
 4. עודפי ייצור: כדי לחסוך בעלויות רצוי לעבור דרך חנויות העודפים, אבל יש לקחת בחשבון שהמלאי שם מוגבל והקניה בחנויות אלה דורשת החלטה מהירה.
   
 5. עיצוב: בחדרים קטנים רצוי לבחור ריצוף בצבע אחיד ורציף. בחדרים גדולים ניתן להוסיף דוגמאות עיצוביות או פסי עיצוב.
   
 6. הערכות מול מתקינים: תמיד יש לסכם עלות מראש. אל תשכחו לברר עלות פירוק והובלה, חשוב מאוד להגיע בסיום כל יום עבודה ולטאטא כדי לבחון ליקויים ולדרוש במקום מקצה שיפורים, לפני שהמתקין עוזב.
   
 7. לפני תחילת העבודה:  חשוב לבחון את חומרי הגלם שמגיעים לבית, האם הסימון על האריזות זהה והאבנים שסופקו הן מאותה סדרה. לפני הנחת הריצוף והתקנתו בדקו שהאבנים אחידות וללא פגמים.
קולקציות קרמיקה קשורות:

קולקציית גרניט פורצלן
ריצוף דמוי פרקט
חיפוי קרמיקה לקירות
ברזים לאמבטיה