מהו גרניט פורצלן?

לכל המאמרים
אם ברצונך להגיע ישירות לקולקציית גרניט פורצלן לחץ כאן.

גרניט פורצלן משמש כיום לריצוף ולחיפוי קירות (פנים וחוץ) ו
הפך לאחד מהחומרים הפופולריים ביותר לעיצוב הבית.
מדובר באריח ממשפחת הקרמיקה, אשר צפיפות חלקיו הגבוהה מספקת הגנה מפני שבירה ושחיקה. בזכות חוזקת האריחים הם נחשבים להשקעה חכמה, שכן הם נשמרים לאורך תקופה ארוכה. בנוסף, העמידות למים הופכת את החומר לקל לניקוי ולאידיאלי לחדרי רחצה. 
אולם מאחר ואינו עובר תהליך זיגוג, (אפשר להעבירו תהליך כזה, אבל עמידותו יורדת), הוא סופג כתמים ביתר קלות. בכדי למנוע הכתמה לטווח ארוך, ניתן לקנות חומר אוטם שנקרא סילר, בכל חנות 'עשה-זאת-בעצמך' או כלי בניין ולעבור מידי פעם במטלית עם החומר על אריחי הגרניט פורצלן. מומלץ לוודא קודם על אריח נסתר יחסית, שהחומר לא משנה את צבעו, ורק אז לעבור על הריצוף כולו.

 

ריצוף גרניט פורצלן


עמידות אריח גרניט פורצלן מושפעת מהרכב החומרים שמהם הוא מיוצר, מעוביו ומתהליך השריפה שלו. מרבית אריחים אלו עמידים יותר למצבי קפיאה, כך שעדיף להשתמש בהם כשרוצים לרצף מחוץ לבית או בחדרי הקפאה במטבחים תעשיתיים.

עמידות השחיקה של גרניט פורצלן (ושל אריחי קרמיקה אחרים) נמדדת בערכים מ-0 ועד 5, כאשר 5 היא דרגת העמידות הגבוהה ביותר. במקומות ציבוריים בהם תעבורת האנשים היא גדולה, לא כדאי להתפשר על ריצוף גרניט פורצלן שדרגת עמידותו נמוכה מ-5, ואילו כשמרצפים חדרי אמבטיה, למשל, בגרניט פורצלן , אפשר לשקול ריצוף באריחים בדרגת עמידות 2.

ההבדלים בין האריחים השונים משפיעים על תכונותיהם, שימושיהם וכמובן על מחיר גרניט פורצלן:

 

גרניט פורצלן הומוגני למול מזוגג

אחת ההבחנות המקובלות בתחום הגרניט פורצלן, אשר קובעות גם את מחירו של המוצר, היא ההבחנה  בין אריחים הומוגניים לבין אריחים מזוגגים. אריח מזוגג, כשמו, עבר תהליך זיגוג ומורכב משילוב של כמה חומרים. אריח מזוגג מגיע במגוון דגמים ואף ניתן לעטר אותו בהדפסים שונים. לעומתו, אריח הומוגני עשוי כולו מאותו חומר. תהליך הייצור של אריחים אלו מורכב יותר, אך הם עמידים יותר כיוון שהרכבם אחיד. מסיבות אלו, לרוב מחירו של אריח הומוגני יהיה גבוה מזה של המזוגג.

 

גרניט פורצלן מבריק לעומת מט

כפי שצוין, לחומר גרניט פורצלן מחירים שונים. חלוקה נוספת היא בין אריח גרניט פורצלן מבריק לבין אריח מט. חשוב לקחת בחשבון כי על מנת לקבל את המראה המבריק והיוקרתי יש לבצע תהליך ליטוש, אשר מביא לייקור עלויות האריחים. מעניין לדעת כי אריחי מט דווקא נחשבים לעמידים יותר, כיוון שהליטוש מגדיל את פגיעות החומר והופך אותו לרגיש יותר לנוזלים.
לעוד על ריצוף מבריק או מט לחץ כאן
 

גרניט פורצלן מלא, מעורב וחצוי

דרך נוספת לקבוע מחיר ריצוף למטר היא לפי מרכיבי האריח. הסוג הראשון הוא אריח מגוף מלא העשוי כולו מגרניט פורצלן. לעומת זאת, קיימים אריחים אשר מורכבים גם מחומרים אחרים. כאשר מדובר באריח העשוי שכבה אחת, בה מעורב גרניט פורצלן עם מרכיבים נוספים, מדובר באריח מעורב. במקרה אחר, בו קיימת שכבה אחת של גרניט פורצלן על גבי שכבה נפרדת מחומר אחר, זהו אריח מסוג חצי גוף. האריחים הנחשבים לעמידים ביותר הם אריחי חצי גוף, אולם גם מחירם לרוב יהיה גבוה יותר.
 

גורמים משפיעים נוספים

מלבד הרכב האריח עצמו, חשוב לדעת כי גודל האריחים משפיע גם הוא על העלות. כך למשל, אם נבחר להתקין אריחים גדולים, עלותם תהיה גבוהה ביחס לאריחים קטנים, למרות שאנו למעשה מכסים בדיוק את אותו שטח. הדבר האחרון שיכול להשפיע על המחיר הסופי אותו תשלמו, דווקא לא קשור באריח עצמו אלא בשירותים כלולים בהצעת המחיר של ספק האריח, שכן חלק מההצעות יכללו הובלה, עבודה ואחריות, בעוד אחרות יכללו את עלות האריחים בלבד.


חיפוי גרניט פורצלן


 

קולקציות גרניט פורצלן: